Prawo karne w pigułce, czyli co musi wiedzieć każdy z nas?

Ograniczenie znajomości prawa szkodzi i potrafi wiązać się z wieloma przykrymi skutkami dla każdego z nas. Żadne z nas nie usprawiedliwi się nieznajomością przepisów i skutków ich łamania. Bez znaczenia jest, czy stało się to nieświadomie czy celowo, konsekwencje poniesie każdy.

Prawo karne – jakie są konsekwencje działania niezgodnego z prawem?

Działając instynktownie i nie zastanawiając się nad tym, czy nie łamiemy prawa, narażamy się na ogrom nieprzyjemnych konsekwencji. Najprostszym przykładem są zaniedbania skarbowe, które dotyczą pracowników i przedsiębiorców. Nawet w sytuacji nieświadomego wykroczenia prawdopodobnie będziemy zmuszeni do skorzystania z wsparcia prawnika. Można odszukać go po wpisaniu frazy prawnik Kraków albo adwokat prawo karne Łódź, wybór miejsca zamieszkania pomoże w znalezieniu najbliższego prawnika. Zgodnie z ustawodawstwem w tej dziedzinie zasady są rygorystyczne, a ich nieprzestrzeganie w każdym przypadku jest określane mianem przestępstwa, przez co podlega pod przepisy prawa karnego procesowego i w efekcie będzie odpowiednio karane.

Prawo karne – kiedy nas nie dotyczy?

Postępowanie procesowe przeciwko osobie winnej przestępstwo będzie wszczęte wyłącznie jeżeli konkretne zasady postępowania procesowego będą spełnione. Brak informacji o danym wykroczeniu wraz z przewidywaną karą w kodeksie powoduje, że oskarżony uchroni się od ponoszenia odpowiedzialności za popełnione czyny.

nietykalność związana z immunitetem