Prywatna sauna – jak podejść do tematu?

Nie musisz być super bogaty, by czerpać przyjemność z prywatnej sauny. Tak naprawdę pomysł ten nie wiąże się z niewyobrażalnymi kosztami i nie wymaga posiadania dużej, dodatkowej powierzchni w mieszkaniu lub na posesji I ty będziesz mieć własną saunę, jeśli myślisz o jej odprężających właściwościach. Jednak zakłądając mały rozkoszny kącik należy popatrzeć na szczegóły. Jedno jest pewne przed samą inwestycją: idealny do tego miejsca będzie ręcznik 140×70!

Pamiętaj o tym przed uruchomieniem prywatnej sauny

Jest kilka informacji, bez których trudny będzie montaż własnej sauny. A mianowicie:

Jak zdecydować się na odpowiednią lokalizację sauny? Wielu gorące łaźnie kojarzą się z dużymi instalacjami, które można znaleźć w obiektach dostępnych dla każdego. Wbrew pozorom sauna nie musi zajmować zbyt wiele miejsca, a nawet może się zmieścić w mieszkaniu w bloku, np. w średniej wielkości łazience. Łazienka jako miejsce lokalizacji sauny jest nawet wskazana, ponieważ nie ma potrzeby instalować prysznica z chłodną wodą. W przypadku gdy mieszkasz na własnej posesji, rozważ ulokowanie jej na zewnątrz na zewnątrz. Wówczas nie obędzie się bez rurze z zimną wodą, która jest elementem niezbędnym podczas zażywania parówki w saunie.

Instalacja sauny.

Nowoczesne instalacje domowe mają w swoim wyposażeniu grzałki na prąd. Dlatego przed montażem sauny należy zadbać o przeciągnięcie instalacji elektrycznej, do której zostanie ona podpięta. Do poprawnego działania sauny potrzebna będzie też instalacja wod-kan oraz system wentylacji, z zadaniem zlikwidowania nadmiaru wilgoci poza obręb sauny. To bardzo istotne, szczególnie wtedy, gdy masz saunę we wnętrzu domu lub mieszkania, w łazience.

Ile to będzie kosztować? Finalny rachunek za budowę sauny jest zależny od rodzaju, szczególnie od jej rozmiarów oraz wydajności energetycznej, jak również od jej wyposażenia. Od 4 do 5 tys. kosztują najprostsze wersje o przeznaczeniu domowym, zatem jest to cenę urządzenia AGD lub RTV średniej klasy. Jak w podobnych sytuacjach, także sauny kosztują też kilka razy więcej – każdy musi zaplanować, ile może przeznaczyć na to urządzenie.

Powody, dla których nie musisz się lękać zaangażowania w saunę

Od tysięcy lat sauna pozostaje doskonałym sposobem na odpoczynek ducha i ciała po dniu wypełnionym zmęczeniem i wielorakimi wyzwaniami. Trudno tu o rywali, gdy chodzi o dostępne i nie ekstremalne recepty na lepszą odporność, oczyszczenie skóry i zahartowanie. Najlepszą porą na zabiegi w saunie będzie zimniejsza część roku, kiedy na dworze robi się chłodno i niesprzyjająca aura zniechęca do uprawiania jakichkolwiek form aktywności. To w niej można pobudzić ciało i w ten sposób pozbyć się groźnych zanieczyszczeń. Zimowe sesje w łaźni nie tylko zrelaksują organizm, ale też w pozytywny sposób wpłyną na ogólną kondycję. To szczególnie istotne pod naszą szerokością geograficzną, gdzie niewielka emisja światła słonecznego i długi czas po zmroku powodują, że organizm potrzebuje dodatkowego zastrzyku pobudzenia.