Jak postępować w przypadku podejrzenia błędu lekarskiego?
Jedną z kwestii, którą rozumiemy dogłębniej, jest medycyna. Lepiej rozeznajemy prawdopodobieństwo wystąpienia błędów medycznych. W związku z tym może się przydać wiedza o dochodzeniu swoich roszczeń przed sądem .
Błąd medyczny a lekarski – czy to taka sama sytuacja?
NChyba niewiele osób zna różnicę między określeniami „błąd medyczny” a „błąd lekarski” . Jednak to pierwsze jest pojęciem szerszym z uwagi na to, że obejmuje błędy całego personelu medycznego. Przez błąd medyczny rozumiemy działanie niezgodne z procedurami dotyczącymi różnych aspektów opieki zdrowotnej . Błąd lekarski w sposób bezsprzeczny wskazuje, że jego wykonawcą był lekarz.
W przypadku odsuniętego w czasie skutku negatywnego bierze się pod uwagę szerzj rozpatrywany bląd medyczny . Nie zawsze działania są widoczne w trakcie czy bezpośrednio po zakończeniu leczenia. Zatem podstawą będą terminy, po których może nastąpić przedawnienie i ustanie roszczeń . Ich czas zaczyna biec od chwili podjęcia wiedzy o szkodzie, a dokłądnie określa je kodeks cywilny . Należy mieć jednocześnie na uwadze, że przepisy mówią, że termin przedawnienia nie może być dłuższy niż 10 lat od daty zdarzenia wywołującego szkodę. Z kolei jeśli sprawa dotyczy małoletniego, prawo wskazuje, że przedawnienie roszczeń nie może nastąpić wcześniej niż dwa lata po uzyskaniu przez niego pełnoletności.
Skorzystaj z pomocy adwokata wyspecjalizowanego w tej tematyce!
Kwestie prawne na ogół są bardzo skomplikowane, dodając do tego zawiłość nauk medycznych samodzielne prowadzenie sprawy przed sądem, może być nie tylko uciążliwe, co w praktyce trudne do zrealizowania. Warto więc zwrócić się do prawnika specjalizującego się w tej tematyce. nie jest kłopotem znalezienie kogoś z dużym doświadczeniem w prowadzeniu takich spraw, wystarczy wprowadzić do wyszukiwarki frazę „odszkodowania Kraków, „prawnik Sochaczew” czy „kancelaria prawna Ostrołęka”. Wybrany pełnomocnik najlepiej określi paragrafy, z tytułu których powinniśmy uzyskać odszkodowanie, i w naszym imieniu złoży pismo procesowe. Dodatkowo pomoże nam uzyskać dostęp do dokumentacji medycznej, co samodzielnie może być trudne z uwagi na niechęć do wydawania tejże pacjentom przez placówki medyczne.