Postaw na całoroczny ogród zimowy

Każdy z nas marzy, aby ciemne jesienne popołudnia spędzać bliżej natury, ale z drugiej strony wolimy nie rezygnować z przyjemnego rozleniwienia, jakie towarzyszy przebywaniu w domu. Ponadto wiele osób chciałoby po prostu zwiększyć przestrzeń własnego M. Znakomitym pomysłem będzie postawienie zadaszonej oranżerii – zwanej też ogrodem zimowym.

Ogród zimowy – co najpierw mamy do zrobienia?

Po podjęciu decyzji warto określić: czego spodziewamy się po oranżerii? Możemy wziąć pod uwagę ogród zimowy ciepły lub zimny. Od tego zależeć będzie kwota inwestycji, jak i jej forma. Istotne są również ewentualne usytuowania oranżerii względem strony świata. Może okazać się, iż obie przesłanki będą miały ze sobą ścisły związek, jednak optymalne będzie dołączenie oranżerii do w pobliżu dużego pokoju położonego od strony ogrodu.

Ogród pod dachem – gdzie najlepiej go urządzić?

Kierunek południowy wyróżnia się największym nasłonecznieniem niezależnie od pory roku. Da się w nim nawet hodować nie które rośliny z tropików. Warto pamiętać, że taki wybór niesie za sobą konieczność zamontowania sprawnej wentylacji i szyb z filtrem UV. Oranżeria od wschodu , mimo iż redukuje poziom emisji promieni słonecznych, również musi mieć możliwość zaciemnienia oraz odpowiednią wentylację. Ogród zimowy od strony zachodniej będzie najbardziej pod wpływem słońca po południu, zaś od północy legitymuje się wielkim współczynnikiem zacienienia. Do wnętrza będzie dostawać się najmniej promieni słonecznych, a sztuczne oświetlenie może okazać się bardzo drogie.

Ogród zimowy – tych kwestii nie możesz pominąć

Konstrukcja już stoi – w żadnym wypadku nie zmieniaj przyjętej aranżacji. Niezależnie od stylizacji najlepszym sposobem na wykończenie podłogi okaże się ceramika. Mocne promieniowanie słoneczne wytrzymają bez problemu meble z technorattanu. Wśród niezbędnych akcesoriów powinno znaleźć się ogrzewanie gazowe w postaci lamp oraz ciepłe koce. Design zależy od indywidualnych upodobań. Rewelacyjnie byłoby urządzić tu jadalnię. Tak naprawdę potrzebny będzie tyko duży, solidny stół z drewna i komplet mocnych krzeseł – możliwość biesiadowania na łonie natury nawet w zimowe miesiące wzbudzi aplauz twoich znajomych. Po zmierzchu warto przygotować światło dostosowane do stylistyki oranżerii.