Sprawdź, czy znasz wszystkie rodzaje tkanin

Tkanina wyróżnia się na tle dzianiny faktem, że zrobiona jest z uporządkowanych na poprzek do siebie nitek. Splatane są one na skroś co powoduje, że wyrób tekstylny jest w stanie zatrzymać większą ścisłość. Dzianina jest bardziej rozciągliwa i mniej elegancka niż tkanina.

Wełna – na pewno nie ma osoby, która nie ceni starej zapewniającej ciepło wełny, jaka przekazuje niebywałą ilość gorąca, lecz niekiedy powoduje dyskomfort, jątrząc troszeczkę skórę.

Dzisiejsze technologie przy wytwarzaniu tekstyliów redukują ten przykry pretekst, zatem uczucie drapania wełnianego kardigana bądź szala jest właściwie niezauważalne.

Wełna należy do jednego z najdroższych materiałów, szczególnie gdy nie ma w niej żadnych dodatków. Kreślona jest najczęściej dopowiedzeniem, np. wełna kozia czy owcza. Jej największą zaletą jest to, że wełniane włókna hamują przepływ powietrza, co powoduje, że gorąco jest wtedy magazynowane na dłużej. Przędza wełniana jest również higroskopijna, wobec tego idealnie chłonie wilgoć. Ta cecha sprawia, iż w wykonanej z wełny czapce lub swetrze nie czuje się nieprzyjemności pocenia. Poza tym, ubierając tekstylia wełniane, ma się pewność, iż nie będzie pognieciona. Niebywale wytrzymała jest na górną temperaturę i trudno ją pobrudzić. Jednakże jej najmocniejsze niedoskonałości to rozciągliwość, kudłacenie, pilśnienie i uczulanie. Nie można nie wspomnieć również o regularnej konserwacji, bowiem wełna nie jest łatwa w zachowaniu swoich właściwości.

Kaszmir – być może nie każdy ma świadomość, że wyrób ten jest pochodnym wełny i uściślając z jego przędzy. Dawniej tkaniny jedwabne były zarezerwowane dla najbardziej bogatej części społeczności. Na dziś jest to produkt dla wszystkich, ale nie wszyscy lubią ubierać artykuły z niego uszyte. Jest przyjemny w dotyku, wytrzymały na gniecenie i bakterie i kurz, trwały oraz przepuszczalny.W zależności od pory roku jedwab dodaje ciepła lub ochładzać. Natomiast częściej kupuje się wykonane z jedwabiu zasłonki i pościel, jakie prezentują się wybitnie szykownie. Do najbardziej znanych materiałów wykonanych z jedwabiu należą żorżeta, szyfon, tafta, kora czy satyna. Więcej znajdziesz wpisując w wyszukiwarce: dzianiny Łódź.